Bob Ross

ResimSevinci.5u.com


Go to content

Bob Ross

O, TRT 2'den tanidigimiz 'kivircik' ressam: Bob Ross.
Bir kusak onun hos lakirtilar esliginde ögrettigi resim teknikleriyle büyüdü. Bu bir sey degl, on binlerce insan hala onun ögrettigi teknikle resim yapiyor. sirketi o öldükten sonra yüzde 70 büyüdü. Onun hakkinda üniversitelerde tezler yazildi ve halen 300'den fazla televizyon kanali, programini yayinliyor. Otoritelerin kabul etmedigi Bob Ross televizyon çaginin efsane isimlerinden biri olmaya devam ediyor.

'Mutlulugun resmini yapabilir misin Abidin?' diye soran Nazim Hikmet'e çizdigi o meşhur mutlulugun resmi ile cevap verir Abidin Dino. Ünlü Türk ressami mutlulugun resmini çizmisti; ama mutlu bir agacin, dagin ya da gölün resmini bir fenomen olan Bob Ross çizdi. Dünya onun teknigine, konusmalarina ve saçlarina bayiliyor! Birçok kisi onun ögrettigi metotlarla resim yapiyor, programini severek izliyor. Ressamlar, elestirmenler ise onu ve teknigini begenmiyor. Begenilmese de ortada bir gerçek var; Bob Ross 9 yil önce ölmesine ragmen, dünyada en uzun süre gösterilmeye devam eden programi en çok izlenenler arasinda ilk siralarda yer aliyor, CD'leri ve DVD'leri yok satiyor. Tekniginin ögretildigi kurslara yüz binlerce insan devam ederken sertifika alan egitmenler Bob Ross isimli sovlar düzenliyor, kurslar açip ögrenciler yetistiriyor. Sanatçinin teknigi ile yapilan resimlerden olusan sergiler dünyanin dört bir yaninda sanatseverlerle bulusuyor...

Türkiye, Ross ile 1993 yilinda TRT 2'de yayinlanmaya baslanan 'Resim Sevinci' isimli programda tanisti. Bu tanisiklik uzun yillardir hiçbir sanat programina nasip olmayacak ilgiyle devam ediyor. Resim Sevinci, hatiri sayilir bir izleyici kitlesi oldugu için tekrar tekrar yayinlanmasina ragmen 11 yildir merakla izleniyor.

Bob Ross

Hayati

Bob Ross, 1943 yilinda Florida eyaletine bagliı Daytona'da dogdu. Okulun ona göre olmadiginiı anlayip 14 yasinda okuldan ayrildi ve ABD Hava Kuvvetleri'ne yazildi. ilk resim çalismalarina Alaska'daki United Service Organizations kulübünde basladi. Askerlik görevini tamamladiktan sonra, çesitli sanat okullarina devam etti. Daha sonra onun en büyük rakibi haline dönüsen William Alexander'dan özel yagliboya teknigini ögrendi. Bu teknik sayesinde, islak boyalari birbirinin üzerine uygulayarak, tek bir tabloyu bir saatten az bir zamanda tamamlayabiliyordu. Bunlar genellikle manzara resimleriydi. Ross, 1983 yilinda, ulusal televizyonda kendi tekniginin sirrlairini izleyicilerle paylastigi "The Joy of Painting" programini sunmaya basladi. Program çok geçmeden 275 ayri kanalda yayinlanmaya baslandi. Bu sayede Ross, dünya çapinda bir üne sahip oldu.

imparatorlugu, video kasetlerden tutun da, teknigini desifre ettigi kitaplar, resim malzemeleri ve resim ögretmeni yetistiren sertifika kurslarini bünyesine dahil etti. Uzun lafin kisasi, Ross Amerikali ressamlarin en taninmisi ve en çok kazanani haline geldi. 1995 yilinda kanserden hayatini kaybetti.

Bob Ross Eserleri

.

Anasayfa | Karakalem | Yagli Boya | Bob Ross | Konulari | Baris Manço | Videolar | Ziyaretçi Defteri | Site Map


Powered By Emre YILMAZ 2007 | Emreyilmazsong@hotmail.com

Back to content | Back to main menu